YLEINEN NOISE FIILISTELY SUOMEKSI

Started by FreakAnimalFinland, July 30, 2023, 10:39:06 AM

Previous topic - Next topic

Heavy Metal Juho

#870
Kyllä noise-elämä on rankkaa. Vaelsin juuri melkein 8 kilometriä vastatuuleen kalja kourassa ja nappikuulokkeet lenteli korvista lumihankeen vähän väliä. Sehän kuitenkin kannatti sillä House of Rockissa (kavereiden kesken tuttavallisesti Horo) oli Ahola & Silander tykittelemässä. Homman nimihän oli Kulttuuritallien tukikeikka eli hyvään tarkoitukseen ja mukavasti siinä punkkien välissä kunnon melua paikallisessa rokkibaarissa.
Setti alkoi rauhallisesti rakentamalla. Kunnon industrial tyylillä tuli biittiä ja siihen päälle hiljakseen kaiveltiin kaiken maailman ufoääniä ja muuta pahaenteistä ääntä tuli nupikoita vääntämällä. Silander veteli rajun efektöinnin läpi vokaaleja päälle ja välillä vilautteli kiertoäänimeininkiä heiluttelemalla mikkiä. Jossain vaiheessa Ahola heilutteli vimmattuna sheikkerityylistä vempelettä ja vajosi polvilleen melun huumassa. Vähitellen homma alkoi muuttumaan meluisammaksi ja Silanderiltakin löytyi jokin symbaalin tapainen esine jota hakattiin pöydänkulmaan ja nosteltiin mahtipontisesti pään yläpuolelle. Hulvaton ja kaaottinen meininki jatkui kunnes homma pistettiin pakettiin ja ääni loppui. Just sopivan mittainen setti mistä löytyi vivahteita ja vaihtelua ja koko paska oli komeasti rakennettu. Paikallisen rokkibaarin PA myös just mainio tämmöiseenkin meininkiin.
Tapahtumassa oli myös Luutarhatontut vetämässä Huora-tyyppistä punk rockia ja Sivilisaatio paahtamassa hallitus alas henkistä hooseeta. Kovia juttuja, mutta taitaa olla liian offtopic
Ohjessa pätkää A&H keikan alusta:

FreakAnimalFinland

A&S hauska miten moniuloitteinen projekti on ja ennakkoluulottomasti vaan tehdään "mitä huvittaa". (Toki voi olettaa että yleensä tekee muutkin, mutta huvittaa vaan joku tarkemmin rajattu idis)

Tuolla toisessa juuri nyt aktiivisessa topicissa puidaan nyky-PE latteutta joka tietysti osittain fakta. Ilmiö joka riippuu mitä aluetta meiningistä katsoo. Samaa voi sanoa noisesta jos katsoo hieman väärältä suunnalta. Ei vaadi kuin rajata hieman tarkemmin mitä seuraa ja voi olla tilanteessa että korviin tulee vain kovaa matskua. Monella pääasiassa syynä kyvyttömyys tai haluttomuus venyttää perus palettia mistä idikset poimitaan, hyväksymällä että että tämä ei ehkä ole enää "harsh noise" tai "PE" nyky mittapuun mukaan, mutta palauttaa kokeellisen elementin mukaan että virtaviivaiseksi jalostumaan pyrkivää ilmaisua ihan tietoisestikin rikkoo. Nyt tosiaan kun luin Rocker lehdistä erittäin kriittisiä arvioita PE levyistä, piti oikein kiinnostuksesta käydä kuuntelemassa miten hirveitä ne oli. Täytyy sanoa että en kyllä niitä varsinaisesti PE kategoriaan edes välttämättä laittaisi, mutta paskojahan ne oli, se oli selvä, heh! Jos on joku leluilta kuulostava elektroniikka ja vähän efektien läpi kiljutaan, minusta sitä kamaa ei tarvi kutsua power electronics termillä jos muistuttaa yhtä lailla kökkönoisea tai jotain syntikka-hardcorepunkkia.

A&S hienona puolena juuri tuo että ei voi oikein tietää mitä sieltä seuraavaksi tulee ja samaan aikaan kuitenkin... liekö ollut hutilaukauksia missään julkaisuilla tai edes livenä? Toki pieni nauhoitustekninen hiominen ei olisi ollut haitaksi joissain jutuissa, mutta muuten ei reklamoitavaa. Saa nähdä milloin seuraavaksi itse ehtii ja pystyy näkemään!

Off topiccina, "Huora-tyyppinen punk rock" on kyllä hurjimpia kuvailuita mitä pitkään aikaan kuullut.
E-mail: fanimal +a+ cfprod,com
MAGAZINE: http://www.special-interests.net
LABEL / DISTRIBUTION: FREAK ANIMAL http://www.nhfastore.net

mag-maa

Quote from: Heavy Metal JuhoKyllä noise-elämä on rankkaa. Vaelsin juuri melkein 8 kilometriä vastatuuleen kalja kourassa ja nappikuulokkeet


mutta paluumatka myötätuulessa ilman kaljaa?

Heavy Metal Juho

Vaellus oli paluumatka. Saapuminen onnistui ihan bussilla, mut takaspäin ei enää puolen yön jälkeen päässytkään. Varauduin toki tähän ja latasin repun täyteen olutta.

FreakAnimalFinland

Joskus fiilistelty kunnon rural noise keikkaa, missä keikkapaikalle pääsee vain hiihtämällä. Oli jo mietinnässä mitenhän monta noise hiihtäjää saa kasattua, mutta toisaalta jos kohde olisi jonkinlainen mökki, ei sinne montaa tarvitse. Ei tarvitse olla spandex hiihtäjiä, vaan nimenomaan sen tason menoa kuin itsellänikin, että saappaat kiinni armeijan vintage suksien siteisiin ja irvistellen pusikoiden halki.

Ketkä Amek-Majn kemuihin tulossa, siitä voi varoittaa että paikalla pääsee julkisilla vaivattomasti, paluu onkin sitten toinen asia. Kannattaa olla riittävät eväät ettei aamubusseja odotellessa tule jano!
E-mail: fanimal +a+ cfprod,com
MAGAZINE: http://www.special-interests.net
LABEL / DISTRIBUTION: FREAK ANIMAL http://www.nhfastore.net

Heppakirjat

Umpion puolisko Hullu! / Umpio -splittikasetilla! Jumalauta mitä tekemistä. Välillä piti tarkistaa onko stereot rikki. Todella rapeaa ja rikkinäistä saundia. Paikoin samanlaista outoa tilantuntua kuin Amek-Maj'n uusimmalla CD:llä. Pääosin kuitenkin vain kerrassaan törkeää, matalaa ja melko hidastakin runttausta.  Tämä piti kuunnella heti pari kertaa!

Muuten tässä on lähiaikoina fiilistelty vähän kaikenlaista, josta päälimäisenä ehkä  Piccinelli, Maioli, Giles - Amatsonia 6891, johon en vain kyllästy. Sen ohella mm. Jeph Jermania ja muita Buried in Slag and Debris -julkaisuja. Välillä tuntuu siltä, ettei suomalaisilta julkaisuilta ehdi muuta seuraamaan tai kuuntelemaan, mutta kyllähän sitä kaikesta huolimatta tulee yllättävän paljon ulkomaistakin juttua kuunneltua. Ainakin netistä. Hankittua toki vähemmän jo ihan taloudellisistakin tekosyistä.

piisti

Dead Door Unit innoitti tribe tapasin bandcampiä käymään läpi. Ehkä olen tylsämielinen puristi, mut tosi vähän mitään muuta mielenkiintoista on pulpahtanut sieltä esiin. Jos pois luetaan suomikytkökselliset. Hyvä, et tää Rautakymin Pintakin otettiin uusiks, sama ku Tahman kaa. Ois jääny kuulematta muuten. Harmillisesti ei nyt Joen suu ja työt sovi yhteen. Uhkaa olla sama tilanne muissakin "ois vähä pakko päästä"- tapahtumien kans. Onneks on äänitteitä ja duunihommiikin pystyy usein järjestelee. Todennäköisesti kolme lakkoviikkoa tulossa tähän keväälle jollain on mahdollisuutta olla ihan keskenään. Voi olla reccihommii. Edellinen nauhuri niin finaalissa et kolmantena päivänä sain vasta edelliset äänitykset koneelle. Todetakseni et suurin osa raidoista pelkkää viivaa...ei muuta ku leuka rintaan ja kohti uusia pettymyksiä. Tuttu tunne varmaan jokaiselle tusaajalle, ettei se tekniikka aina kaikkeen suostu. Ja antaako sen vaikuttaa millä tavalla.

FreakAnimalFinland

Joskun äänetön raiturinauhoitus voi johtua kassusta. Etenkin jos millekään raidalle ei tahdo tarttua mitään. Yhdet kovat sessiot meni viime vuonna munilleen kun meni nauhoitukset muuten putkeen, mutta kassulla ei vaan ollut kuin jollain raidalla suhinan seassa pientä hiljaista tuhinaa. Kokeilemalla uudelleen, samalle kassulle ei vaan tartu mitään. Ihan muoveista avattu ja laadukas merkkikassu. Heti perään kun otti toisen kasetin, se taas toimi ihan normaalisti.
Yhdet toiset sessiot olleet missä siirretty raiturilta matskuja ja kaseteista ei irtoa vain sellaista ferric pölyä, vaan tummaa töhnää. Yhden kassun läpi soiton jälkeen pitää puhdistaa äänipää ja on kuin pumpulipuikko käytetty mämmissä. En ole sellaiseen törmännyt ennen. Nyt pari kasettia ja tiesi että digitointi pitää hoitaa heti ja joka pyöritys varmaan kuluttaa nauhaa.
Nykyisin tullut välillä sellaisia tyhjien kassujen eriä, että dubbauksen jälkeen koko kassudekin äänipää ja rullat on ihan punertavan ferric pölyn peitossa. Soundi on hyvä, mutta... miten pitkään? Monenlaisia tarinoita on noista kiinan nauhavalmistajista ja ei voi tavallaan tietää mistä kukakin tyhjiä kassuja diilaava firma nauhansa hankkii. Myös ranskan kassuista osa todennut että suhisee kuin Haaren julkaisut, ihan sama miten ne dubbaa, heh...
E-mail: fanimal +a+ cfprod,com
MAGAZINE: http://www.special-interests.net
LABEL / DISTRIBUTION: FREAK ANIMAL http://www.nhfastore.net

FreakAnimalFinland

Oli kyllä helvetin hyvä keikkailta Joensuussa!
Paikka hyvä, populaa artistit ja muut laskettuna ehkä 50 joka sai salin täyteen, mutta ei liian tungokseen. Kovia keikkoja kaikilta ja pitää palata tarkempaan raportointiin ajan kanssa. Paikkana erittäin hyvä. Jos julkisilla saapuu Joensuuhun, ei tarvitse kävellä pitkää pätkää paikalle päästäkseen. Omilla menopeleillä taas parkkitilan etsimiseen ei tuhlaannu aikaa ja rahaa.
E-mail: fanimal +a+ cfprod,com
MAGAZINE: http://www.special-interests.net
LABEL / DISTRIBUTION: FREAK ANIMAL http://www.nhfastore.net

MT

Joensuussa oli tosiaan kovat iltamat! Pakkahuone tilana oli mitä mainioin ja tunnelmallinen, jokainen artisti soitti lujat setit, joista ehkä Giärmäi nousi omaksi suosikiksi, jos joku pitäisi valita. Setissä oli monenlaista viritelmää, joiden oisi suonut soida kauemminkin, tuntuu että tuosta saisi helposti +30min setin eikä tuntuisi edes pitkältä. Tahman omalaatuinen kasettitekstuurivouvaus oli mieleistä, Vigilantism setti paras tähän astisista mitä olen nähnyt. Moozzhead myllyttää takuuvarmasti, kaikkea tapahtui niin videolla kuin soitossa. Aprapat suvereneeni, harvemmin näkee keikkaa missä jokaista raajaa hyödynnetään äänen tekemisessä, jalkojen alla oleva metallilevy jonka päällä lasimurskaa, jota sitten kengillä muserreltiin.

Tapahtuma jonne ehdottomasti kannattaa tulla kaukaakin, kuten nytkin oli porukkaa vähän ympäri suomea!

Kuollutmato

Nyt olisi saatavilla Edge of Decay paitoja suoraan allekirjoittaneelta.

Koko: M-XL
Hinta 16€ (postitus kotimaahan 5€. Nouto onnistuu Joensuusta tai keikoilta)

Ostohommat tätä kautta: edgeofdecay AT hotmail.com
Mukaan voi kysellä myös Edge of Decay, Vigilantism yms. julkaisuja.

✖️ Edge of Decay ✖️ Vigilantism ✖️

MT

#881
NOISECAST JAKSO 18

Noisecastin ensimmäinen noiseilta! Jakson idea on yksinkertaisuudessaan; jätkät kuuntelee noiseseiskoja ja sitten niistä puhutaan. Vieraiksi valikoitui paikallisvahvistukset Juho sekä Mikko (joka on jo veteraani Noisecastissa) Jakson seiskatuumat on seuraavat, jos niitä haluaa ennakkoon kuunnella joko omasta levyhyllystä tai netin syövereistä.



V.C.O.B.T. - Find New Homes
Gelsomina - 7"
Cloama - Death Certificate
Final Solution - Do As You're Told
Sadio 7"
Testicle Hazard - Het Potatis
Gerogerigegege - Mother Fellatio
Putrefier - Pray For Fire
Hanatarash - Total Retardation

https://youtu.be/CV_4eBXuWRM
YT & Spotify!


EDIT: Videon kuvat menee miten sattuu puolenvälin jälkeen, jotain mystistä sattunut, mutta audio kunnossa joka on pääasia.

FreakAnimalFinland

Rapsaa romun huudosta. underground english tekstit, valokuvat ja 20 minsan video kokoelma. Tanskanen dokumentoi täysmittaiset setit ja jos joku pätkä jää harmittamaan että ei näe kuin pikku maistiaisen, ehkä joskus tulee laajempaakin settiä tarjolle?
https://special-interests.net/main/romun-huuto-2025/
E-mail: fanimal +a+ cfprod,com
MAGAZINE: http://www.special-interests.net
LABEL / DISTRIBUTION: FREAK ANIMAL http://www.nhfastore.net

FreakAnimalFinland

Quote from: MT on January 23, 2025, 07:11:17 PMNOISECAST JAKSO 18

Noisecastin ensimmäinen noiseilta! Jakson idea on yksinkertaisuudessaan; jätkät kuuntelee noiseseiskoja ja sitten niistä puhutaan. Vieraiksi valikoitui paikallisvahvistukset Juho sekä Mikko (joka on jo veteraani Noisecastissa) Jakson seiskatuumat on seuraavat, jos niitä haluaa ennakkoon kuunnella joko omasta levyhyllystä tai netin syövereistä.



V.C.O.B.T. - Find New Homes
Gelsomina - 7"
Cloama - Death Certificate
Final Solution - Do As You're Told
Sadio 7"
Testicle Hazard - Het Potatis
Gerogerigegege - Mother Fellatio
Putrefier - Pray For Fire
Hanatarash - Total Retardation

https://youtu.be/CV_4eBXuWRM
YT & Spotify!


EDIT: Videon kuvat menee miten sattuu puolenvälin jälkeen, jotain mystistä sattunut, mutta audio kunnossa joka on pääasia.

Hyvä jakso. Etenkin tälläisenä 7" diggailevana tyyppinä, plus että itselleni sinänsä helppo jakso kun kaikki levyt tuttua tavaraa. Jaksossa kun pariin otteeseen mainittiin että foorumilla varmasti tulee jotain palautetta/kommenttia, niin voisin pistää. Ei kritiikkiä mistään asiavirheistä tms. Loppujen lopuksi vuosilukujen kohdilleen meno on sellaista nörttien puuhaa ja eipä noita kukaan ulkoa muista kuin "sinnepäin".

V.C.O.B.T. - Find New Homes on tosiaan äärimmäisen pienelle huomiolle jäänyt. Hauska projekti siinä mielessä että taustalla jo ihan vanhempi herrasmies ja julkaisut on tavallaan kaikki tehty "kunnolla", ts vinyyli 7", collaboraatio 12" ja Terässinfonia biisi. Ei mitään pikku kassuja tms. Vielä hauskempi on se, ettei projektilla vaikuta olevan mitään linjaa. Kaikki matsku on erilaista ja ei voi oikeastaan tietää mitä mies seuraavaksi tekee jos/kun tekee.

Putrefier - Pray For Fire. Vaikea arvioida onko mies paljoa keskustelun kohteena vai ei. Kohta pitäisi käsittääkseni tulla WCN podcastin jakso jos en väärin ymmärtänyt? Mies oli ALAP lehdessä ja soitellut ympäri maailmaa, japanista yhdysvaltojen kauttaa jonnekin god damn Mäntsälään asti. Juuri viikon sisään myös SI foorumin playlistalla oli mehustelua. Tietyn ikäisille se varmasti on hyvin tuttu ja kovista jätkistä Ulex ja Taint esimerkiksi olivat kovia mehustelemaan Putrefieriä. Mies työskentelee niin omaa vauhtiaan että ei välttämättä ole juuri nyt ollut mitään kovin akuuttia tapahtumaa joka nostaisi tapetille. Tämäkin levy on hyvä hahmottaa millaiseen aikaan ja paikkaan levy tärähti pihalle. '88 sellainen vuosi että Con-Dom, Grey Wolves ja tälläiset teki vielä lo-fi kassuja, Whitehouse ollut jo muutaman vuoden tauolla kuten myös SJ ja Ramleh siirtyneet jo muun tyyppisiin juttuihin. Kun miettii mikähän muu olisi tuohon aikaan tehnyt teknisesti näin vahvaa mutta ajatonta kamaa, niin eipä niitä oikein jonoksi asti tule! IR julkaisemat kolme CD:tä, yks loppu ja kahta vielä kourallinen jäljellä. Monella tapaa katsottuna oli aikaansa edellä vaikka hyvin "traditionaalista" sinänsä.

Gelsomina - 7" tietysti hieman jäävi kommentoimaan. Muistelen kun tuolloin 2000 luvun alkuvuosina, pari ekaa Gelsominaa ei mielestäni olleet ihan NÄIN murskaavia mitä jo 2004 oli. Muistelen kun artisti kyseli miten Grunt saa aikaan sellaisen ääri säröisen turbo ahdetun soundin tietyillä julkaisuillaan, ilman että kuulostaa hölmöltä digi ritinältä. Tosiaan 20+v sitten tietokoneen softat oli pääasiassa niin ultra primitiivistä että moni suomalainen alan jätkä puljasi jollain ihan kusisimmalla tavalla digitoida ääni koneelle ja moniraita editit yms ei vielä kaikkien käytössä. Opastin että aika monella olevalla Cool Edit softalla, jos ei käytä säröä, vaan tiettyä parametristä eq efektiä, sillä voi jyrätä halutut taajuudet ihan holtittomasti särölle ja syystä tai toisesta, matsku ei kuulosta tyypilliseltä digi-klippaukselta, vaan jotenkin likaiselta ja ruttuiselta säröltä. Tätä kikkaa Gelsomina käytti aika paljon kun duunasi noita turboahdettuja meluvalleja. Miehen kädenjälki toki siis ehdottomasti tärkeintä, mutta hauska miten analogisuus mainitaan keskustelussa mutta rujo ruttuinen särö taitaa olla lähinnä niin digitaalista mitä voi olla...  Toki 7" formaatti itsessään muuttaa.

Hanatarash - Total Retardation toki hyvä. Jos japsi hommissa miettii mitä milloin siellä duunattiin sellaista oikein romunpaiskontanoisea, Hijokaidan, Incapacitants, Nord, Merzbow.. toki siellä joskus romuakin on, mutta ei se yleisesti ilmene sellaisena oikein "junk metal" meininkinä. Hanatarashin pari ekaa 1984-88, siinä osastolla kuultavissa kunnon romupaiskontahommien sikäläistä pioneerityötä. Ei heti tule mieleen mitään tiettyä Merzbow julkaisua tuolta ajalta joka olisi näin tykkiä menoa. Alchemy jojo joskus ysärillä kommentoi ettei ole kiinnostunut tekemään reissue hommia Hanatarashilta kun mies sellainen sell out että alkoi tehdä musaa ja signasi major lafkalle, heh! Good Alchemy sarja oli varattu vain noiselle, eikä takinkääntäjille. Liekö taustalla jotain muuta, mutta ei noista mitään virallisia reissuita ole ikinä tullut. Total Redartation 7" liittyen WCN podcastissä Dwid jaksossa oli hauska tarina. Vinyl Communications aloitti hc/punk lafkana ja teki läjän noise levyjä, mutta eräässä levyssä oli törkeä kollaasikansi joka hyödynsi Dolly Partonin kuvia ja kun se tuli asianomaisen tietoon rouva suutahti ja mimmin lafka/agentti mikä lie haastoi lafkan oikeuteen ja konkurssihan siitä tuli. Osa levyistä tuli myöhemmin myyntiin jonkun "varastojen metsästäjät" tyyppisen skenaarion kautta. Tiettyjä levyjä saattaa siis olla maailmalla paljon vähemmän kuin painostiedot antaa ymmärtää.

Final Solution - Do As You're Told fiilikset myös aika hauska. Jos ei ole bändin meininkeihin tiukasti tutustunut vaan päätelmät tehdään ihan 7" soundia kuuntelemalla, aika hyvin tulee meininki läpi! Bändihän todellakin treenasi, plus oli tosissaan ja Ed kertoi että sitä ärsytti välillä kun yks jäsenistä oli niin tarkka että pitää kalibroida synat samaan nuottiin kun kun niitä vingutetaan. NYC hardcore meiningeissä pikkupojista lähtien mukana ja hauskoja ne Edin tarinat, kun mainitsee että Suicidea kuultuaan oli vaikuttunut että tälläistähän sen musan kuuluu olla. Minimalistista syna vinkumista ja huutoa. Vielä hauskempi oli kun mies naureskeli että siihen aikaan oikeasti uskoi että TÄMÄ on se musan tulevaisuus ja Final Solution tulee olemaan iso bändi. Ja tavallaan... kun hardcoren lyönyt läpi suht isosti ja nähty minimalistista syna ujellusta mitä ihmiset diggailee, ehkä hieman piristepäissä voi elellä utopistiessa fiiliksessä että tänne suuntaan musakulttuuri tulee etenemään ja nyt pusketaan keikkaa ja treenataan ja käydään studiossa demottamassa biisejä jne. Asia kuulostaa nykyperspektiivistä hullulle, mutta on selvää että sen on täytynyt vaikuttaa bändin tekemisiin. Onhan se eri asia tehdä jotain pikku läpällä, ilman mitään pyrintöä, tai olla suu vaahdoten ja henkseleitä paukutellen tekemässä historiaa.

Cloama - Death Certificate on esimerkkinä myös kova. Siinä tulee hyvin perusteet, miksi joskus hyvän levyn tekee nimenomaan itsevarma ote, että on munaa lähteä tekemään erilainen ja erikoinen levytys. Perusvarmaa, perusturvallista levyä riittää, mutta joskus kätöseen iskee niin hulluja nauhoituksia että niiden kohdalla ei voi verrata onko kappale "hyvä", tietyin perustein. Voi olla että levy on niin törkeä ja outo, että se on hyvä nimenomaan siksi. Cloama on luonut nahkansa moneen kertaan ja joitain vuosia sitten miekkonen kertoi uusista ideoistaan, jotka voisi olla todella hyviä jos vaan oikeasti toteuttaa. Nimenomaan akustisen "noisen" tiimoilla liikuttaisiin.

Sadio 7" piti alunperin tulla Saksassa pihalle, mutta lafka jänisti viime tingassa, siinä vaiheessa kun oli jo masterit ja kannet venaamassa painoon menoa. No, ei haittannut, sillä onhan se parempi tehdä itse jos vaihtoehtona on taho jonka pitää hattu kädessä pyydellä anteeksi ja sitä myöten hieman pilaa koko ajatusta mistä voimaelektroniikassa on kyse. Toki voi olla monesta asiasta, mutta ei anteeksipyytelystä. Toisen puolen melankolinen ujellus on sanelukoneen kelauksen ääni, laitteessa jossa on mahdollista kelata äänen ollessa päällä. Matsku ilmestyi spontaanisti loopperiin kesken session ja molemmat tokaisee että se oli siinä. Vastaavaa ääntä ei ole onnistunut luoda uudelleen.

Testicle Hazard - Het Potatis. En ole ihan 100000% onko nämä kaikki ihan studio live duo hommia. Muistelen artistien maininneen että toki studiossa nauhoittivat duo livenä, mutta saivat talteen myös irtoraidat. Joku voi varmistaa keräseltä tai lasselta, mutta on mahdollista että osa matskusta on todellakin ihan suoraa studio-liveä, mutta osa saattaa olla valikoituja tai yhdistettyjä pätkiä studiossa talteen saaduista matskuista. Sarvessa olisi ainakin 1kpl Testicle Hazard DVDR julkaisua. Sisältää matskua 3 ekalta keikalta plus video haastattelun. Jos jotain kiinnostaa, postikin kulkee..

Gerogerigegege - Mother Fellatio. Aivan kultti levy tämäkin. Keskustelussa olleesta kokoelma levystä pitää sanoa sen verran että se, kuten moni muistakin uusista Gero reissue hommista on tavallaan jees, tavallaan vähän gay. Miehellä tapana tehdä jotain hölmöjä ja tarpeettomia muutoksia. Joku matsku vedetään tietokoneella digisärön läpi tai jotain matskua vaihdettu. Tokyo Anal Dynamite singles kokoelmalla Mother Fellatiosta mainitaan että "sensuroimaton versio". Voi olla hitusen erilainen, mutta on tuossa unreleased Mother Fellatio treenit ja monta muutakin 7" plus säröpalikan läpi vedettyä wanhaa kamaa yms..

Kyllä tämän 7" nipun kuuntelisi ihan innoissaan. Osa niin helvetin hyviä, että hieman posket punaisena joutuu ehkä myöntämään että Mother Fellatiostakin pari eri versiota hyllyssä kun niin hyvä.
E-mail: fanimal +a+ cfprod,com
MAGAZINE: http://www.special-interests.net
LABEL / DISTRIBUTION: FREAK ANIMAL http://www.nhfastore.net

DBL

Quote from: FreakAnimalFinland on January 24, 2025, 04:51:31 PMGerogerigegege - Mother Fellatio. Aivan kultti levy tämäkin. Keskustelussa olleesta kokoelma levystä pitää sanoa sen verran että se, kuten moni muistakin uusista Gero reissue hommista on tavallaan jees, tavallaan vähän gay. Miehellä tapana tehdä jotain hölmöjä ja tarpeettomia muutoksia. Joku matsku vedetään tietokoneella digisärön läpi tai jotain matskua vaihdettu. Tokyo Anal Dynamite singles kokoelmalla Mother Fellatiosta mainitaan että "sensuroimaton versio". Voi olla hitusen erilainen, mutta on tuossa unreleased Mother Fellatio treenit ja monta muutakin 7" plus säröpalikan läpi vedettyä wanhaa kamaa yms..
Joo onhan tuolla kokoelmalla esim. alotusbiisi ihan joutavaa pelleilyä, ja jokaisen 7"-puolen väliin on laitettu lyhyt leike mitälie uudempaa funkkia joka katkoo alkuperästen äänityksen fiiliksen aika tehokkaasti... Mutta toisaalta, on sen sortin luksusta saada noi seiskat jossain ihan oikeasti kuultavassa ja saatavilla olevassa muodossa hyllyyn että ei voi narista liikaa. Alkuperäsistä levyistä sais kuitenkin nykyään maksaa useampia kymppejä per kappale, ja kunnosta ei voi olla takuuta, eli näillä mennään.