YLEINEN NOISE FIILISTELY SUOMEKSI

Started by FreakAnimalFinland, July 30, 2023, 10:39:06 AM

Previous topic - Next topic

host body

Kierrätyskassuissa ärsyttää että ne ei ole just tasan oikean pitusia, heh. Tää on oma viiraus jolla ei tietenkään ole paljon väliä.

FreakAnimalFinland

Kierrätyskasetit voi olla parhammillaan todella hyviä. Ehkä suositeltavaa olisi katsoa äkkiä onko "tyyny kunnossa", onko jousessa enää jännitettä ja onko liimat kuivunut. Olikohan joku vanha Rautakymi kassu josta piti ruinata uusi kappale kun kassusta irtosi se nauhaa äänipäätä vastaan työntävä tyyny jo ennen ekaa kuuntelua ja oli niin ihme matskua ettei sitä saanut liimailtua takaisin.

Hyvien kassujen saatavuus hieman arpapeliä. Eräs suomen noise hahmoista sai haltuunsa... eikös niitä ollut monia satoja, ellei tuhat kassua, priimaa C-60 kassua johon kertaalle kopioitu radiolähetys tms? Hintana taisi olla 0,2 euroa kpl.. Käytännössä uuden veroisia.

Jo useampi vuosi sitten oli ilmoitus Facebook torilla tms josta minulle vinkattiin. Kävin hakemassa jonkinlaisesta vammaisten palvelutalosta ison muovikassillisen käyttämättömiä laatukasetteja. Tyyppi oli värvätty suojatyöhommiin siirtämään kelanauhoja c-kassuille kun siinä hommassa ei tarvinnut olla nopea. Projektin tiimoilta oli jäänyt todella paljon hyviä kasetteja. Kromi kassut mukaan lukien. Edelleen noita useita nippuja 4-raituri nauhoituksiin. Sen verran paljon, ettei ole tullut vielä stressiä hankkia lisää laatukassuja noituksia varten.

Nykyisin hieman kaduttaa, sillä minulla oli vuosia sitten kassunauhan latauslaite hallussa. Sain sen monistusvehkeiden ohessa kaupan päälle. Hyvin yksinkertainen peli, johon isketään kassun runko kiinni ja kela magneettinauhaa ja laskuri pyörii minkä verran nauhaa siihen ladataan. Ei kuitenkaan varsinaisesti mitenkään helpoin ja mukavin homma, joten ennen nykyistä kassubuumia, laite lensi lopulta kaatikselle. Jotkut saattaa jopa muistaa ettei kassut ole koko ajan olleet erityisen haluttuja. Nyttemmin mietittynä, saattaisi olla melko edullista mikäli olisi mahdollisuus hankkia hyvää nauhaa kelatavarana ja runkoja jostain mist lie temusta, heh..

Edelleen olisi hallussa massiiviset 16x nopeuden monistusvehkeet. Teolliseen tuotantoon soveltuvat ja myös isomman tilan vaativat. Aikanaan tilasin jopa huoltoon tarvittavat varaosat tehtaalta, joskus 15v sitten, mutta vielä huoltoon viemättä. Osa dekeistä ok, osan soundissa parantamisen varaa. Jos jokainen pesä toimisi täydellisesti, 8 kopiota tunnin kassusta alle 5 minuutissa olisi jo ihan pätevä tahti monistaa.
E-mail: fanimal +a+ cfprod,com
MAGAZINE: http://www.special-interests.net
LABEL / DISTRIBUTION: FREAK ANIMAL http://www.nhfastore.net

FreakAnimalFinland

Quote from: host body on Today at 10:12:30 AMKierrätyskassuissa ärsyttää että ne ei ole just tasan oikean pitusia, heh. Tää on oma viiraus jolla ei tietenkään ole paljon väliä.

Usein kyllä, mutta myös tilanteita missä se "kierrätys" ei tarkoita että pitää ottaa ihan mikä tahansa Leo Meller tai Maiju Suvas kassu käyttöön. Saattaa myös tulla tilanteita missä kierrätyksen kohde onkin nimenomaan käytetyt TDK c-60 kassut tms.

RRR kertoi kirjassa että sai vuosia sitten lahjoituksena C-45 mittaista stand up audio kassua, tyypiltä joka oli optimistisesti joskus painattanut monia tuhansia ja jäänyt myymättä. Taisivat olla se aikakausi kun RRR kasetit olivat punaisia?

Sitä ennen, oli jonkin aikaa niin että RRR oli dubbaillut lähinnä populaarimusiikki kassujen päälle, mutta muistan kun 20v sitten, sen ajan USA "noise trendin" myötä, distroon oli jäänyt todella paljon kasetteja jotka ei hetken huuman jälkeen kiinnostaneet enää ketään. Osa varmasti muistaakin miten sen ajan USA noise oli pitkälti live-skene ja kaikenlaista DIY kassua kyllä meni kaupaksi tasan niin pitkään kun artisti oli aktiivinen ja kiinnostus sitä kohtaan loppui suurinpiirtein siihen hetkeen kun keikkailu loppui. Johti siihen huomioon että miksi yrittää myydä noise kassuja tyypeiltä jotka ei enää kiinnosta ketään, kun voi dubata recycled kamat sen matskun yli ja saada heti 4 dollaria, heh!  Oli tyyppejä jotka piti sitä liki häväistyksenä että dubataan Bruce Springsteenin sijaan jonkun UG kassun päälle... mutta pragmaattisesta näkökulmasta, liekö sillä väliä? Ei-halutusta kassusta tuleekin haluttu kassu ja menee käyttöön. Se lienee pääasia.   Avaa myös konseptuaalisia mahdollisuuksia. Sacrificed -kassu sarja voisi olla hyvä, jossa saat uuden suomi noise live kokoelman ja se on jyrätty jonkun Lust Vessel tai Broken Flag kassun päälle.

E-mail: fanimal +a+ cfprod,com
MAGAZINE: http://www.special-interests.net
LABEL / DISTRIBUTION: FREAK ANIMAL http://www.nhfastore.net

DBL

Quote from: host body on Today at 10:12:30 AMKierrätyskassuissa ärsyttää että ne ei ole just tasan oikean pitusia, heh. Tää on oma viiraus jolla ei tietenkään ole paljon väliä.
Hyster Tapes on leikkonut ainakin osan julkasemistaan kierrätyskassuista oikean mittaisiksi. Uusimmat Meatwash-noisecorebändin kassut (olikohan julkaisija Hengen Ylistys?) oli kans leikottu, näppärästi viitisen minsaa per puoli. Ei oo tullut katottua oliko niissä mitään sen monimutkaisempaa takana, kuin että ois kassun toisesta päästä napsastu nauha saksilla ja laitettu lyhyt pätkä kirkasta teippiä. Varsinaisen magneettinauhan alussa ja lopussa on yleensä pätkä kirkasta muovia, ja jossei erehdyksissä leiko sitä pois niin siihen saa ihan näppärästi teipattua sen leikatun magneettinauhan kiinni ilman että kasetin koteloa tarvitsee avata. Ei tartte alkaa tuskaileen sen kanssa että miten magneettinauhan saa kiinni rulliin. Toki pitää kattoa se hyvin, ettei teippaa nauhaa vinoon ja ettei nauhan reunoille jaa törsöttämään teippiä. Muuten se saattaa hangata kotelon sisällä ja soida liian hitaasti.

Samaten noita tyynyjä korjatessa ja liimatessa pitää kattoa ettei käytä korvaavana materiaalina niin jämäkkää tavaraa ettei nauha pääse enää kiertämään kunnolla. Itellä kävi aiemmin moka tuon kanssa, kun omassa soittimessa korvaavat pehmikkeet kyl soi hyvin, mut joillain muilla ei soitin pyörittänykään niitä ja sai laittaa korvaavia nauhoja perään. Metallipalassa kiinni olevana pehmikkeenä toteutetut jouset on paljon näppärämpiä korjata kuin jonain yksittäisenä ajan myötä lysyyn painuneena vaahtomuovinpalana tehdyt, kun pitäisi löytää just vastaavaa matskua tilalle. Moneen vaahtomuovipehmikkeen omaavaan koteloon voi kyl vaihtaa metallisen jousen tilalle, jos on jääny muuten mäsistä/vouvaavista kassuista joutilaita jousia ja on näpräysintoa. Se tosin vaatii kasetin muovikotelon avaamisen.

Toki on myös mahdollista tehdä homma niinpäin että julkasut on mitotettu nauhojen mukaan, heh. Jos tietää että käytössä on C60-nauhat, niin matskun mitta katotaan sit alkujaanki sen mukaan. Itellä on ollu osa julkasuista noin, mut suurin osa on ollu yksipuolisia mistä oon dubannu lopun joutilaan tilan hiljasella päälle.

Joku vuos sitten täällä oli lähikirpparille ilmestyny 20cnt tavaroiden hyllyyn kunnon kasat C60 ja C90 kassuja, jonkun omia vanhoja mixtapeja pääasiassa. Eka hain niitä sellaiset sata talteen, mietin pari päivää ja kävin hakemassa kaikki loputkin heh... varmaan kolmisensataa kassua löyty ja suurin osa ihan käyttökelposia, ja päätyivät sit noisekäyttöön. Samalla kirpparilla oli myymälän omassa pöydässä myös iskelmä/poppikokoelma-kassuja hyvät kasat jotka ei näkyny liikkuvan minnekään, ja kun käytin isot osat noista aiemmista loppuun niin kävin kysymässä että saiskos 50cnt/kpl hinnasta alennusta jos ostan niitä kassuja vaikkapa sata suoraan. Loppujen lopuksi sain niitä varmaan parisataa jollain kympillä vai kahdella, heh. Jotain kassukasoja on löytynyt huutonetistä, tai kaveri on bongannut jostain lahjoituskasasta tai jopa roskalavalta (siis ihan siistejä kassuja muovipussissa). Kirppareilta löytyy välillä muutenki pieniä määriä hyvin, mut toki saa kattoa tarkkaan etteivät ole rutussa tai muuten suttasia ja sotke soittimen mekanismit. Välillä on ollu tosi hyvää tuuria noiden kanssa, välillä on lentänyt kasat nauhoja roskiin (pl. talteen napatut pehmikejouset) mut se on sellasta. Valittujen palojen klasarikokoelmaboksit on ollu varmaan tasaisesti laadukkaimpia noista summalöydöistä.

host body

Quote from: DBL on Today at 11:40:06 AM
Quote from: host body on Today at 10:12:30 AMKierrätyskassuissa ärsyttää että ne ei ole just tasan oikean pitusia, heh. Tää on oma viiraus jolla ei tietenkään ole paljon väliä.
Hyster Tapes on leikkonut ainakin osan julkasemistaan kierrätyskassuista oikean mittaisiksi. Uusimmat Meatwash-noisecorebändin kassut (olikohan julkaisija Hengen Ylistys?) oli kans leikottu, näppärästi viitisen minsaa per puoli. Ei oo tullut katottua oliko niissä mitään sen monimutkaisempaa takana, kuin että ois kassun toisesta päästä napsastu nauha saksilla ja laitettu lyhyt pätkä kirkasta teippiä. Varsinaisen magneettinauhan alussa ja lopussa on yleensä pätkä kirkasta muovia, ja jossei erehdyksissä leiko sitä pois niin siihen saa ihan näppärästi teipattua sen leikatun magneettinauhan kiinni ilman että kasetin koteloa tarvitsee avata. Ei tartte alkaa tuskaileen sen kanssa että miten magneettinauhan saa kiinni rulliin. Toki pitää kattoa se hyvin, ettei teippaa nauhaa vinoon ja ettei nauhan reunoille jaa törsöttämään teippiä. Muuten se saattaa hangata kotelon sisällä ja soida liian hitaasti.

Juuri näin se pitää tehdä. Julkaisijana Hengen Ylistys & Ogathocles, Ogathocles ainakin käyttää kaupasta tilattuja kromikassuja muissa julkasuissa.

V.T.R

Viimeaikoina ollut taas tapetilla eri noisen tekijöiden kanssa se, että julkaisuista ei saa julkista palautetta joten kirjoitellaas nyt jotain. Uutta kassua, CD:tä ja vinyyliä kertynyt omaan kuuntelupinoon taas sitä tahtia, että vapaapäivät menee rattoisasti näiden parissa. Laatu suurimmaksi osaksi myös edelleen niin hyvää, että kuuntelu ei tunnu väkinäiseltä ja työläältä.

Pari viimeaikoina hommattua nauhaa jotka pitää nostaa esille on Kurlukin Inner Demoni ja Monocyclocybercilian Lyserkinesis.

Kurluk omakustannekassu ja materiaalilla pituutta 41 minuuttia jossa hyvä dubbaus kassun A-puolelle. Mainospuheessa mainittu noise ja Beherit, mutta kyllä tämä omaan korvaani on aivan ehtaa kotimaista power electronics kampetta eikä esim. mitään Beheritin elektrolevyjen apinointia. Riipivää feedback ulinaa ja pedaalirutina osastolla enemmän korkeita taajuuksia matalan jyrinän sijasta, toki sitäkin löytyy välillä sopivina annoksina ja tässä kuuluu tilasaundi jota arvostan aina. Hyvin nauhoitettua romumetallimyllyä ja maltilla käytettyjä aggressiivisia vokaaleja jotka miksattu enemmän taustalle kuin pintaan, mutta kuuluvat kyllä. Monta eri biisiä ja "draamankaari" kuulostaa harkitulta. Matsku on suurimmaksi osaksi myllytystä, mutta myös dynaamista hieman hiljaisempine kohtineen ja puhesampleineen. Tunnelma on pimeä ja törkyinen ilman, että kuulostaisi miltään death industrial tai "black noise" kamalta vaikka kassulta löytyy myös Impaled Nazarene Coraxo koverikin! Kansitaiteiltaan DIY ja uskonnot saa kyytiä. Tästä kasetista tulee sellainen fiilis ja saundi miltä PE kuulosti omaan korvaani kun genreen tutustuminen alkoi aikoinaan ja se on harvinaista nykyään. Albumi kuuntelijana arvostan myös, että ensinauhalle uskallettu laittaa pituutta 40 minuuttia. Pääsee tunnelmaan ja tällaisen matskun kuuluukin edetä raa'asti sellaisena kuin se on siinä hetkessä syntynyt. Kurluk on toiminut tätä ennen enemmän ug puolella noisecore, punk, bm jne. piireissä, mutta noisea on kuunneltu ja sen kyllä huomaa. Toisinsanoen; helevetin hyvä kassu! Ja lisää matskua on kuulemma luvassa.

Monocyclocybercilia on Haudat miehen harshnoise projekti ja eroaa saundillisesti sen verran paljon Haudat kamasta, että ymmärrän täysin eri nimellä operoimisen. Lyserkinesis on C-15 omakustannekassu ja syntynyt tekijän itsensä mukaan todella intensiivisen Merzbow kuurin seurauksena ja se kyllä kuuluu. Ja pelkästään positiivisessa mielessä. Tässä taas lyhyt kesto on plussaa sen takia, että materiaalin laadun takia tämä kassu pyörähtää helposti useamman kerran putkeen. En osaa sanoa paljonko tässä on käytetty eri laitteistoa kuin Haudat nauhoilla, mutta äänellisesti meno on sen luokan harsh noise tykitystä japanoise tatsilla, että ei jää esikuviensa jalkoihin. Tässä ollut itselläkin viimeaikoina taas kovassa kuuntelussa mm. Ysärin Merzbow kovuudet ja tämä ei tunnu niiden välissä yhtään "löysemmältä" tai heikommalta. Yhtäkkiseltään ei tule mieleen muita aktiivisia suominoise artisteja joka kuulostaisi just tältä vaikka kovan luokan myllyttäjiä suomesta löytyykin pilvin pimein. Suht pieni kädestä käteen painos A5 minigrip pussissa jossa värikkäät ja tyylikkäät kannet kukkateemalla. Tästä saisi täydellisen 3" cd julkaisun isompaankin jakeluun koska luulisi kelpaavan suuremmallekkin yleisölle.

Kaksi erilaista kassua sisällöltään ja fiilikseltään, mutta molemamt kovaa kamaa!

Krigsverk

Quote from: V.T.R on Today at 02:37:58 PMViimeaikoina ollut taas tapetilla eri noisen tekijöiden kanssa se, että julkaisuista ei saa julkista palautetta joten kirjoitellaas nyt jotain


Joo, kaipaan niitä aikoja kun arvosteluja tuli paljon.
Mutta ehkä tää jatkuva julkaisuvauhti tekee siitä mahdotonta?
Silti haluun nähdä enemmän arvosteluja.


V.T.R

Itselläni ollut tapana lähettää tekijälle suoraa palautetta jotain reittiä jos kyseessä ollut joku todella lujaa kolahtanut julkaisu, mutta olen kyllä samaa mieltä, että arvosteluja tai fiiliksiä on mukava lukea ihan julkisiltakin alustoista. Oli se sitten zinet tai foorumi.